Az összetevők hatásai
zöld tea:
Prof. dr. Petri Gizella - Gyógynövények és készítményeik a terápiában
" Élénkítő hatású. Vizelethajtó hatását a teofilnak köszönheti. A zöld tea nem kerül füllesztésre, ezért értékes flavonoidjai bomlatlan állapotban vannak jelen és jelentős szerepet játszanak a véráramlás és a mikrocirkuláció javításában, az érfalak regenerálásában.
"
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy. - Gyógynövények ismerete-A fitoterápia és az alternatív medicina alapjai
" A drogból készült tea stimuláns, az antioxidánsokban gazdag zöld levél detoxikáló kúrára is alkalmas.
"
nyírfalevél:
Bernáth Jenő - Vadon termő és termesztett gyógynövények
" Enyhe vizelethajtó, a hagyományos gyógyászatban köszvény és reumás panaszok kezelésére használják.
A nyír száraz leveléből készített tea a húgyutak bakteriális és gyulladásos megbetegedéseinél használható, igazoltan vizelethajtó és gyulladáscsökkentő hatású (ESCOP-Monográfia). A növény drogjával kapcsolatban mellékhatást, interakciót vagy ellenjavallatot eddig még nem jegyeztek fel.
"
Prof. dr. Petri Gizella - Gyógynövények és készítményeik a terápiában
" Felhasználják diuretikus és szaluretikus hatása miatt teakeverékekben, valamint reumatikus, köszvényjellegű megbetegedésekben.
"
Csupor Dezső, Szendrei Kámán - Gyógynövénytár-Útmutató a korszerű gyógynövény-alkalmazáshoz
" A nyírfalevelet a tradicionális gyógyászatban tavaszi tisztítókúrák részeként, vizelethajtóként, köszvény, reuma kezelésére alkalmazták. Észak-Olaszországban és Erdély egyes részein ízületi panaszok enyhítésére nyírfalevelet tartalmazó derékaljon alszanak, vagy nyírfalevélből készült fürdőt vesznek.A nyírfa levelét tea, tinktúra formájában alkalmazzák, de ismeretes a levél friss présnedvének használata is.
A nyírfalevél enyhe vizelethajtó hatása miatt a húgycső és a vese enyhébb gyulladásos állapotaiban, bakteriális fertőzés kezelésére alkalmazható, továbbá reumás fájdalmak kiegészítő kezelésére is felhasználható.
"
rozmaringlevél:
Bernáth Jenő - Vadon termő és termesztett gyógynövények
" A rozmaringlevelet teakeverékekben emésztési rendellenességeknél (epe- és vizelethajtó, szélhajtó) és étvágygerjesztő hatása miatt fogyasztják, de alkalmazzák fejfájás, migrén ellen, menstruációs zavaroknál, kimerültségi állapotokban,emlékezetgyengeség, alacsony vérnyomás esetén.
Külsőleg bedörzsölőszerként ízületi és reumás panaszok enyhítésére, továbbá sebek, ekcéma kezelésére használják.
A levéldrog antibakteriális, antivirális, antioxidáns, enyhén antiszeptikus, görcsoldó, epehajtó, májvédő, gyulladáscsökkentő hatású. In vitro és in vivo kísérletekben igazolták tumorgátló hatását is. A hivatalos gyógyászatban belsőleg forrázatát emésztési rendellenességek esetén használják. Külsőleg alkalmazva illóolaját - kenőcsben vagy oldatban bedörzsölőszerként - a végtagok keringését javítja, reumaellenes és idegfájdalmat csillapító, de érzékeny egyéneknél bőrirritáció előfordulhat. Belsőleg nagy körültekintéssel szabad felhasználn, terheseknél és szoptatás alatt ellenjavallt, ill. orvosi ellenőrzés mellett használható.
"
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy. - Gyógynövények ismerete-A fitoterápia és az alternatív medicina alapjai
" Külsőleg reumás fájdalmak enyhítésére, idegzsábákban (neuralgia), isiászban (ischias) használják bedörzsölőként.
Az alsó végtagok keringési zavaraiban, alacsony vérnyomás (hypotensio) esetében javallják.
Belsőleg óvatosan használandó, terheseknél ellenjavallt. Szerepel szélhajtó készítményekben (carminativa), emésztési zavarokban (dyspepsia) előírt szerek összetételében.
Fűszerként is használják a leveleket, melyek rozmaringsav-tartalmuk miatt és a karnozol, rozmanol nevű keserű diterpéneknek köszönhetően húsfélék, zsiradékok jobb eltarthatóságát is biztosítja.
"
Csupor Dezső, Szendrei Kámán - Gyógynövénytár-Útmutató a korszerű gyógynövény-alkalmazáshoz
" A rozmaringot a népies gyógyászat belsőleg emésztési zavarok, fejfájás, ideggyengeség, alacsony vérnyomás, kimerültségi állapotok kezelésére használja. Epe-vizelethajtó, szélhajtó, étvágygerjesztő teakeverékekben is szerepel. Külsőleg bedörzsölőszerként ízületi és reumás panaszok enyhítésére alkalmazzák. További hagyományos felhasználási területe a sebek, ekcéma kezelése, antiszeptikus hatásának kihasználása. Az európi medicinán kívül az indiai és a kínai gyógyászat is alkalmazza. A rozmaringlevél és -olaj a balneoterápiában is szerepel.
A rozmaring belsőleg és külsőleg egyaránt alkalmazható. Szisztémásan emésztési zavarok és máj-epe funkció fokozására, lokálisan perifériás keringési zavarok és reuma adjuváns terápiájára illetve enyhe fertőtlenítőszerként használható.
Terhesség és szoptatás során belsőleges alkalmazása orvosi javaslat nélkül nem ajánlott.
"